Technologie, média a telekomunikace jsou oblastmi, které se vyvíjí každým rokem rapidní rychlostí. Jinak tomu nebude ani v roce 2023. Jaké jsou vyhlídky pro příštích dvanáct měsíců v tomto dynamicky rostoucím odvětví průmyslu?
Vzhledem k vysoké míře inflace a rostoucí výši úrokových sazeb se pro evropské trhy očekává v příštím roce spíše rozvoj a optimalizace stávajících technologií, než převratné novinky a vývoj nových průlomových produktů a aplikací. Dynamika a směr tohoto rozvoje bude pod taktovkou nasazení mobilní sítě páté generace neboli 5G, která se zdá být vrcholným středobodem příštích let. Vyplatí se pro spotřebitele a firmy přechod na síť 5G, jaká to přináší rizika a jaké jsou další očekávané trendy?
Roste poptávka po službách na vyžádání, takzvaně „on demand“ služeb. Tato oblast se týká personifikovaného poslechu a sledování, který si zákazník žádá většinou se slevou nebo zdarma – oblíbené jsou podcasty všeho druhu, můžeme sem zařadit i lokalizaci Netflixu nebo spuštění Apple TV+.
Očekává se, že do konce příštího roku budou dvě třetiny diváků a posluchačů v rozvinutých zemích využívat alespoň jednu tuto službu. Navíc spotřebitelé jsou výměnou za předplacený obsah stále ochotnější u těchto typů streamovacích obsahů tolerovat reklamy. Do konce roku 2024 by měla minimálně polovina poskytovatelů nabízet lineárně i reklamou podpořenou streamovací televizní službu.
Někteří majitelé českých médií začínají investovat do aktivit spojených s e-sportem, případně vysílat obsah spojený s e-sporty. Předpokládá se, že poskytovatelé streamingu v roce 2023 budou investovat do globálního trhu se sportovními vysílacími právy více než 6 miliard USD. Atraktivita streamingu díky propojení jeho poskytovatelů se sportovními ligami ještě vzroste a tyto služby se budou rozšiřovat.
Velké oblibě se těší také virtuální závody a turnaje, například v oblasti cyklistiky nebo tenisu. Spotřebitelé využívají moderní technologie k aktivnímu sportování online z pohodlí domova a tento trend bude i nadále pokračovat.
Trh s virtuální realitou se rapidně vyvíjí a u spotřebitelů roste zájem o koupi VR headsetů. Očekává se, že v příštím roce se prodá 14 milionů VR headsetů za průměrnou cenu 450 USD za kus, a že počet aktivně používaných VR headsetů se navýší téměř o 50 % oproti roku 2022 na zhruba 22 milionů kusů.
Obsahem virtuální reality nejsou jen hry. Virtuální realita se začíná zapojovat v rámci retailu, protože mnoho zákazníků preferuje online prohlídky a prvotní seznámení s produktem v online světě před tím, než si ho koupí. To se týká různých odvětví:
Nakupování na sociálních sítích se stává dalším hitem. Platformy jako Facebook a Instagram spustily už v loňském roce nové nákupní funkce, které umožňují spotřebitelům nákup přímo na sítích, aniž by museli opustit stránku, a dostat se na e-shop nebo prodejní web. Velký vliv na rozvoj nákupu online má i influencer marketing, který se těší čím dál tím větší oblibě.
S nárůstem počtu uživatelů mobilních zařízení dochází ke globálnímu přeorientování na nákup online. Předpokládá se, že trh social commerce v příštím roce vzroste celosvětově o přibližně 25 %.
Vynášení satelitních družic do oběžné dráhy Země úspěšně pokračuje. V příštím roce by mělo v orbitálním prostoru obíhat více než 5 000 širokopásmových satelitů. Celý projekt Elona Muska, zakladatele kosmické společnosti SpaceX, má za cíl poskytovat vysokorychlostní internet téměř milionu lidem ve všech částech světa s celkovým počtem až deseti sítí v provozu.
S rozmachem umísťování satelitů přichází i otázka zvýšených rizik kolizí a potřeba větší koordinace a spolupráce.
Přechod na bezdrátový systém nové generace, takzvané samostatné 5G sítě (SA Core) je očekávanou stěžejní událostí v telekomunikacích pro příští rok. Otevírá zcela nové příležitosti pro celý průmysl a klade si za cíl udržitelnost planety, ochranu přírody a šetření energie. S rostoucí digitalizací je pokrytí sítí 5G nezbytný krok, který přinese navýšení kapacit, rychlosti i propojení spotřebitelů, přístrojů, technologií, průmyslových objektů a dopravy.
5G síť navazuje na základy vybudované LTE a 4G sítě a umožňuje posílání zpráv, telefonování i surfování po internetu o mnoho rychleji. Tato síť má potenciál dosáhnout přenosu až 10 gigabitů za sekundu. Očekává se, že do konce příštího roku se počet mobilních operátorů investujících do samostatných 5G sítí zdvojnásobí na nejméně 200. Tento přechod přináší různé možnosti i pro firmy, jako je například:
Výhodou 5G sítě je minimální latence a postupně se navyšující rychlost. A jaké jsou nevýhody? Některé zdroje uvádějí možná zdravotní rizika 5G sítě u citlivých osob v důsledku jejího záření a elektrosmogu.
Přechod na síť 5G formuje i síť technologií, zvané „internet věcí“, která slučuje různá fyzická zařízení, vozidla, domácí spotřebiče a další předměty denní spotřeby. Spotřebitel už nemá jen chytrý telefon, ale rovnou celou chytrou domácnost. Příklady internetu věcí jsou:
Všechna tato zařízení jsou vybavena elektronikou, softwarem, senzory a síťovou konektivitou. Celá síť je schopna si vyměňovat a zasílat data, což usnadňuje spotřebiteli život v zefektivnění běžných činností a úspory času. Přepokládá se, že nárůst zájmu spotřebitelů o tato zařízení bude pokračovat.
→ Tip: Přečtěte si, kde a jak vám pomůže internet věcí.
Cloud computing se týká ukládání a přístupu k datům a aplikacím přes internet. Přináší mnoho výhod, jako je možnost kategorizace a flexibilita. Cloud není nový trend, ale vzhledem k měnícím se požadavkům trhu a rostoucí digitalizaci je nezbytné tuto technologii více a častěji implementovat. Očekává se, že v roce 2023 na cloud computing přejde většina telekomunikačních společností.
→ Tip: Přečtěte si, co je to cloud computing a komu se vyplatí.
Pokud chcete držet krok s dobou a připravit se na trendy v telekomunikacích v příštím roce, kontaktujte nás. Najdeme pro vás cloudové řešení nebo navrhneme komplexní telekomunikační řešení na míru. Již 25 let pomáháme našim klientům. Chcete patřit mezi ně?
Copyright © 2024 - Algotech a.s., all rights reserved
| Zpracování osobních údajů |
Všeobecné obchodní podmínky