Automatizace se skloňuje všude, kam se podíváte – jedni v ní vidí spásu a druzí si říkají, že kvůli ní nebudou skláři mít co žrát. Stejně jako u všech změn – zvláště technických – se lidé obávají, jaký budou mít dopad na jejich dosavadní život. Posvítili jsme si tedy na to, jaký má automatizace vliv na chod podnikání.
Podíváme se na to, jestli jsou jednotlivé oblasti automatizace firmy vůbec realizovatelné, v čem spočívá jejich přínos, a kde naopak riziko. Je ale důležité si uvědomit, že při automatizaci ani tak nejde o nahrazení lidí nějakou technologií, ale o přesun lidských kapacit do oblastí, kde to má mnohem větší smysl.
Tím, že postupně mizí potřeba ubíjejících a monotónních činností, mohou naopak vznikat nové pracovní pozice přinášející nápady a inovace, které firmu (a potažmo celé lidstvo) posouvají vpřed.
Prvním krokem k automatizaci je především automatizace procesů.
→ Tip: Zjistěte víc o automatizaci firemních procesů pomocí ERP systémů.
Automatizace procesů je široký pojem, protože jich ve vaší firmě probíhají desítky. Jednoduše řečeno se jedná o automatizaci postupů a činností, u kterých je dnes už zbytečné, aby je prováděl člověk. Nejenže je software či stroj udělá rychleji, ale ve většině případů i lépe. Třeba takový zaměstnanec kopírující údaje z jedné tabulky do druhé se dá už velmi snadno nahradit a pravděpodobně ho ani nebude mrzet, že mu přidělíte jinou smysluplnější činnost.
Pokud jste větší firma, můžete zabít všechny mouchy jednou ranou díky ERP systému. Ten automatizuje procesy, a navíc integruje různé části firmy do jednoho celku, což usnadňuje sběr a sdílení dat mezi různými odděleními a zajišťuje, že všichni zaměstnanci mají přístup k aktuálním informacím. To zní přece skvěle, že?
→ Tip: Přečtěte si více o kybernetické bezpečnosti a jak předcházet ztrátě dat.
Jednou z možností, jak využít ERP systém, je i automatizace sledování skladových zásob a správa inventáře. Při každém prodeji nebo nákupu zboží se automaticky aktualizuje skladová databáze, což zajišťuje, že vždy víte, kolik máte zboží skladem. To může pomoci minimalizovat ztráty způsobené nedostatkem zboží a zároveň snižuje riziko zbytečného naskladňování některých položek. Vše v ideálním případě funguje tak, aniž by musel stav skladu evidovat pracovník s deskami plnými nepřehledných papírů.
Automatizovat můžete i fyzický pohyb zboží po skladu. Existují komplexní systémy jako třeba AutoStore systém, které spočívají v robotizaci manipulace se zbožím. Skladníci jsou nahrazeni roboty (nepředstavujte si humanoidního robota, ale spíše něco jako malý jeřáb), kteří zboží rychle najdou podle souřadnic, vyzvednou ho a odevzdají k zabalení a doručení zákazníkovi. Pracují neúnavně, bez přestávky, ve dne i v noci. Takový sklad používá třeba Alza nebo Rohlík.
→ Tip: Podívejte se, jak můžete optimalizovat využití skladu až o 20 %.
Shodují se s výhodami automatizace procesů:
→ Tip: Věděli jste, že digitalizace může snížit náklady až o třetinu? Přečtěte si, jak s ní začít.
Jak už asi z textu vyplynulo, automatizace výrobních procesů především výrazně zvýší efektivitu. Vše máte rychleji, levněji a kvalitněji. Tím se zlepšuje i konkurenceschopnost vaší firmy. Nejlepším parťákem vám tu bude opět ERP systém.
Ten totiž integruje data z různých oddělení, takže vám umožňuje přehledné centrální řízení a rychlé sdílení informací. Mimoto v něm můžete nastavit plánování a řízení výroby, což umožňuje optimální využití výrobních kapacit a minimalizaci prodlev.
Navíc umí i sledovat kvalitu zboží a dohlížet na to, že je vše v souladu s požadovanými standardy. A v neposlední řadě i shromažďuje a analyzuje výrobní data, takže se můžete rychle rozhodovat a optimalizovat výrobní proces.
Jsou znovu téměř totožné, je to především:
Už vás pravděpodobně také nepřekvapí:
Především to, že vzdorovat pokroku je nesmysl. Totéž ovšem platí i pro slepé následování trendů, takže si dobře promyslete, v jakých oblastech by vám automatizace mohla pomoci, a kde je to pro vás zbytečná investice. Pokud máte sklad s plochou 5 × 5 m, asi v něm nepotřebujete zavádět roboty. Mohl by se vám ale hodit software, který by vám pomohl sledovat stav zásob a případně by je sám doobjednal.
Cesta pokroku je vytyčená technologiemi a dřív nebo později je budete stejně muset zavádět, pokud tedy máte prostředky, neodkládejte to. A jestli se rozhodnete využít ERP systém, ozvěte se nám. Poradíme, jaký nejlépe odpovídá vašim potřebám, zajistíme jeho implementaci a zvládneme ho za vás i spravovat.
Copyright © 2024 - Algotech a.s., all rights reserved
| Zpracování osobních údajů |
Všeobecné obchodní podmínky