Chcete si udělat jednou provždy jasno v tom, co to ten cloud vlastně je? Abyste pochopili, jak funguje a seznámili se se všemi pro a proti, sepsali jsme pro vás průvodce pro začátečníky. Dozvíte se tak o cloudu vše podstatné, co potřebujete vědět.
Představíme vám:
Cloudové služby představují způsob poskytování a využívání informačních technologií prostřednictvím internetu. Výpočetní zdroje i vaše data se nachází na vzdálených serverech, které jsou dostupné prostřednictvím internetového připojení.
Uživatelé mohou tyto služby využívat, aniž by potřebovali vlastní fyzické servery nebo jiný hardware či software. To přináší mnoho výhod, jako je snížení nákladů na IT infrastrukturu, větší flexibilitu nebo škálovatelnost.
Cloud je síť vzájemně propojených vzdálených serverů, která slouží k úschově a sdílení dat nebo užívání aplikací a výpočetního výkonu. Jinými slovy, data či aplikace jsou na serverech poskytovatele a vy k nim přistupujete skrze cloud, nemáte je fyzicky na disku ve svém počítači. Zdá se tedy, jako by poletovaly někde v oblacích v jakémsi mraku – proto cloud (anglicky oblak či mrak).
Většina z vás takto pravděpodobně využívá cloudové úložiště pro soukromé účely. Cloud je ale mnohem víc než jen skladiště pro vaše fotky a stává se nedílnou součástí firemního IT. Můžete přes něj provozovat účetnictví, používat programy, jako je třeba balíček Microsoft 365, virtualizovat servery a mnoho dalšího.
→ Tip: Podle statistik je více než 60 % všech firemních dat uložených v cloudových úložištích, přečtěte si o nich více v našem předchozím článku.
Poskytovatel vlastní datové centrum, ve kterém má obrovské množství serverů, jejichž kapacitu a výpočetní výkon pronajímá různým klientům. Je zodpovědný za fyzické i kybernetické zabezpečení vašich dat a využívaných aplikací a jejich nepřetržitou dostupnost.
Cloudové služby mají řadu výhod i nevýhod, které si shrneme. Začneme tím pozitivnějším.
Za využívání cloudových služeb se obvykle platí paušální měsíční (nebo někdy roční) poplatek. Můžete tak využívání služeb kdykoliv přerušit nebo navýšit, aniž byste museli kupovat hardware nebo software, který by vám mohl být časem k ničemu. To je obrovská výhoda pro firmy, které nemají dostatečný rozpočet na zřízení vlastního IT oddělení a serverovny nebo pro firmy, které se dynamicky rozrůstají a potřebují rychle navyšovat kapacity serverů.
Ta se týká nejen snadného přizpůsobování cloudových služeb vašim potřebám a rozpočtu, ale především jejich využití. Tím, že data ani programy nejsou fyzicky na vašem zařízení, ale přistupujete k nim vzdáleně, je jedno skrze jaké zařízení to děláte. Můžete se tedy k datům dostat třeba z telefonu, když sedíte ve vlaku. Zkrátka odkudkoliv, z čehokoliv a kdykoliv. Zvláště v souvislosti s trendem práce z domova nebo využíváním externistů je cloud naprosto neocenitelným pomocníkem.
V Algotechu využíváme nástroj NextCloud, který vám umožní přístup k datům z jakékoliv zařízení, kde je nainstalovaný.
Tím, že nemusíte pořizovat vlastní hardware (kromě běžných počítačů, na kterých pracují vaši zaměstnanci) ani software, výrazně snížíte počáteční náklady a z dlouhodobého hlediska ušetříte na jejich provozu a údržbě. Ke správě IT potřebujete tým pracovníků, kteří se o něj starají, ale v případě cloudu přechází tyto povinnosti na poskytovatele a vy teoreticky nemusíte zaměstnávat ani jednoho ajťáka.
To se týká i zabezpečení dat. Zálohování do cloudu je tolik doporučované právě kvůli jeho vysoké míře zabezpečení. Poskytovatel, který vlastní datové centrum, má k dispozici armádu specialistů jejichž úkolem je perfektní kybernetická bezpečnost. Úrovně zabezpečení, které tyto služby dosahují, byste pravděpodobně sami nikdy nedosáhli (aniž by to dávalo ekonomicky smysl). Prestiž poskytovatele cloudových služeb je na bezpečnosti postavená, je tedy v jeho nejlepším zájmu, aby se vašim datům nic nestalo, jinak může „zavřít krám“.
Vaše data jsou zálohovaná na více místech v několika kopiích, takže je jistota, že o ně nepřijdete.
→ Tip: Přečtěte si více o zálohování do cloudu.
V případě, že využíváte cloudové služby k pronájmu aplikací, máte vždycky jistotu, že pracujete s jejich nejnovější verzí. To je také důležité z hlediska bezpečnosti (aktualizace odstraňují případné zranitelnosti) a samozřejmě z hlediska praktičnosti. Na aktualizace nemusíte myslet, probíhají automaticky. Takže nehrozí, že je některý ze zaměstnanců bude donekonečna odkládat.
Každá mince má dvě strany. A u cloudu tomu je zrovna tak. Výhody za nás převažují, ale určitě byste měli vědět i o možných nevýhodách.
Dostupnost cloudových služeb závisí na internetovém připojení – data a aplikace nejsou v počítači, takže s nimi nemůžete pracovat offline. Proto pro vás nemusejí být ideální v případě, že sídlíte v oblasti, kde je to s kvalitním připojením složitější. Ve velkých a středních městech se ale určitě nemusíte bát. Zkrátka zhodnoťte, jak často se stane, že vám vypadne internet a podle toho určete, zda je cloud pro vás tím pravým.
Mnohým firmám je nepříjemné, že mají data uložená mimo svou firmu. I když ví, že je jejich bezpečnost vysoká, zůstává nepříjemný pocit, že nemají vše úplně pod kontrolou. V tomto případě můžete zvážit hybridní řešení, ke kterému se za chvíli dostaneme.
Vzhledem k nestálé geopolitické situaci také doporučujeme ukládat data spíše u tuzemských poskytovatelů, kde víte, že data nejsou na druhém konci světa, ale kousek od vás. S poskytovatelem a podporou se navíc snadno dorozumíte v češtině a hned je práce s cloudem příjemnější. My například máme datové centrum ve třech lokalitách v blízkosti Prahy.
→ Tip: Přečtěte si o bezpečnosti v cloudu a poznejte spolehlivého poskytovatele.
Veřejný cloud je přístupný třetí stranou široké veřejnosti skrze internet. Tento typ cloudu je nejrozšířenější a řadí se mezi něj například známé služby jako Microsoft Azure, Amazon Web Services (AWS) nebo náš AlgotechCloud. Zákazníci platí pouze za služby, které opravdu využívají, což je skvělé pro menší firmy nebo společnosti s kolísavými požadavky na výpočetní kapacity.
Při používání veřejného cloudu vám odpadnou náklady na správu a pořízení hardwaru pro tzv. „on-premise“ řešení.
Výše jsme mluvili především o cloudu, který vám zřizuje poskytovatel. To ale neznamená, že si ho nemůžete zřídit i vy sami. V tom případě si můžete pořídit privátní cloud, který budete provozovat a spravovat v rámci vaší společnosti. Tím budete mít větší kontrolu nad daty a bezpečností, což může být pro některé firmy výhoda (alespoň ta psychologická). Privátní cloud si můžete postavit úplně sami, ale pak počítejte s vysokými náklady na hardware a dlouhodobou správu a zabezpečení cloudu.
Nebo si ho můžete fyzicky pronajmout u poskytovatele v datovém centru. Hardware tedy nebude váš, ale jinak budete mít nad správou cloudu plnou kontrolu.
Hybridní cloud, jak už název napovídá, kombinuje prvky privátního a veřejného cloudu. Je vhodný pro organizace, které chtějí zachovat některá citlivá data a operace v privátním cloudu a zároveň využívat výhod veřejného cloudu pro jiné účely.
Aby toho nebylo málo, cloudové služby se ještě dělí podle toho, co přesně si pronajímáte.
SaaS je model, při kterém si pronajímáte přístup k aplikacím a jiným softwarům a přihlašujete se k nim přes internet. Nemusíte instalovat ani spravovat žádný software; pouze se přihlásíte do svého účtu a využíváte potřebnou službu. Neřešíte aktualizace, zabezpečení, ani nákup licencí. Příkladem SaaS mohou být webové aplikace pro projektové řízení, e-mailové služby nebo kancelářské aplikace jako Microsoft 365.
PaaS poskytuje kompletní prostředí pro vývojáře. To zahrnuje nástroje pro vývoj, testování a nasazování aplikací bez nutnosti spravovat infrastrukturu. PaaS je ideální pro vývojáře, kteří chtějí rychle a snadno vytvářet aplikace bez složité konfigurace serverů.
IaaS poskytuje prostřednictvím internetu infrastrukturu, jako jsou virtuální servery, úložiště nebo sítě. Poskytovatel vám udělí přístup a vy máte plnou kontrolu nad operačním systémem a aplikacemi, které běží v cloudu. IaaS je vhodný pro organizace, které chtějí přenést své fyzické servery do cloudu a snížit náklady na hardware, ale nechtějí se vzdát kontroly nad správou.
→ Tip: Přečtěte si více o každé z těchto služeb, abyste zjistili, která je pro vás nejlepší.
Už víte, co je cloud computing a jaký typ je pro vás ten nejlepší. Teď ještě na co si dát pozor, když ho budete vybírat a implementovat.
Asi to není potřeba zdůrazňovat, ale pro jistotu… Vyberte si renomovaného a spolehlivého poskytovatele cloudových služeb, a ne někoho, kdo provozuje datové centrum v garáži. Důkladně si prostudujte recenze od zákazníků, kde sídlí, zda poskytují podporu v češtině a jakou mají míru zabezpečení a dostupnosti – chtějte firmy s podporou 24/7, dostupností TIER III nebo TIER IV a certifikací bezpečnosti informací ISO 27001.
Mějte promyšlené, na co chcete cloud využívat a jaké služby tedy potřebujete. Migrování do cloudu je velký krok, který nebudete chtít v blízké době opakovat. Poraďte se proto s vedoucími jednotlivých oddělení a zjistěte, jak pro ně může být cloud užitečný a které funkce by uvítali. Je rozdíl, zda pro vás bude cloud jen místo, kam si ukládáte soubory nebo využijete velký výpočetní výkon a budete v něm provozovat třeba ERP sytém.
Spočítejte si veškeré náklady na cloudové služby, včetně poplatků za používání dodatečných služeb a možných skrytých poplatků. Ujistěte se, že vaše investice do cloudu jsou dobře promyšlené a že jste si vzhledem ke svým potřebám vybrali to nejvýhodnější řešení.
Při přechodu do cloudu je důležité zvážit legislativní požadavky, které se týkají vašich dat. Ujistěte se, že váš poskytovatel plní požadavky týkající se ochrany osobních údajů a dalších relevantních předpisů.
S ohledem na GDPR se vyplatí zvolit firmu s datovým centrem v Evropské Unii, ideálně pak přímo v ČR.
Při migraci vašich dat a aplikací do cloudu si pečlivě naplánujte celý proces a zvažte možná rizika. Migrace může být náročná a zapeklitá, proto se raději poraďte s odborníky (jako jsme třeba my), kteří mají s podobnými projekty zkušenosti a případně nechte celý proces raději na nich.
Vysvětlete zaměstnancům, proč jsou pro firmu cloudové služby důležité a zařiďte jim potřebná školení, aby se s cloudovým prostředím lépe sžili. Pro některé to může být obrovská změna, které se budou bát. Podpořte je, jak to půjde a určete někoho, na koho se můžou obrátit s případnými dotazy.
Cloudové prostředí není statické, a proto je důležité ho průběžně optimalizovat a aktualizovat, abyste dosáhli nejlepších výsledků.
Ať už potřebujete konzultaci, nebo rovnou zajištění celé migrace do cloudu, obraťte se na nás. Cloudové služby provozujeme ve vlastních datových centrech umístěných v Česku a nabízíme všechny modely cloudových řešení i profesionální řešení na míru.
Pomůžeme vám s kompletním přechodem vaší firmy do cloudu bez narušení běžného chodu firmy. Zároveň zvýšíme bezpečnost a zaručíme, že se k datům dostanete po 99,99 % času. Ozvěte se nám, sjednejte si schůzku a vyleťte s námi do cloudu.
Copyright © 2024 - Algotech a.s., all rights reserved
| Zpracování osobních údajů |
Všeobecné obchodní podmínky