Chcete si udělat jednou provždy jasno v tom, co je to vlastně ten cloud? Abyste pochopili, jak funguje a seznámili se se všemi pro a proti, sepsali jsme pro vás průvodce pro začátečníky. Dozvíte se tak o cloudu vše podstatné, co potřebujete vědět.
Představíme vám:
Cloudové služby představují způsob poskytování a využívání informačních technologií prostřednictvím internetu. Výpočetní zdroje i vaše data se nachází na vzdálených serverech, které jsou dostupné prostřednictvím internetového připojení.
Uživatelé mohou tyto služby využívat, aniž by potřebovali vlastní fyzické servery nebo jiný hardware či software. To přináší mnoho výhod, jako je snížení nákladů na IT infrastrukturu, větší flexibilitu nebo škálovatelnost.
Cloud je síť vzájemně propojených vzdálených serverů, která slouží k úschově a sdílení dat nebo užívání aplikací a výpočetního výkonu. Jinými slovy, data či aplikace jsou na serverech poskytovatele a vy k nim přistupujete skrze cloud, nemáte je fyzicky na disku ve svém počítači. Zdá se tedy, jako by poletovaly někde v oblacích v jakémsi mraku – proto cloud (anglicky oblak či mrak).
Většina z vás takto pravděpodobně využívá cloudové úložiště pro soukromé účely. Cloud je ale mnohem víc než jen skladiště pro vaše fotky a stává se nedílnou součástí firemního IT. Můžete přes něj provozovat účetnictví, používat programy, jako je třeba balíček Microsoft 365, virtualizovat servery a mnoho dalšího.
→ Tip: Podle statistik je více než 60 % všech firemních dat uložených v cloudových úložištích, přečtěte si o nich více v našem předchozím článku.
Poskytovatel vlastní datové centrum, ve kterém má obrovské množství serverů, jejichž kapacitu a výpočetní výkon pronajímá různým klientům. Je zodpovědný za fyzické i kybernetické zabezpečení vašich dat a využívaných aplikací a jejich nepřetržitou dostupnost.
Cloudové služby mají řadu výhod i nevýhod, které si shrneme. Začneme tím pozitivnějším.
Za využívání cloudových služeb se obvykle platí paušální měsíční (nebo někdy roční) poplatek. Můžete tak využívání služeb kdykoliv přerušit nebo navýšit, aniž byste museli kupovat hardware nebo software, který by vám mohl být časem k ničemu. To je obrovská výhoda pro firmy, které nemají dostatečný rozpočet na zřízení vlastního IT oddělení a serverovny nebo pro firmy, které se dynamicky rozrůstají a potřebují rychle navyšovat kapacity serverů.
Ta se týká nejen snadného přizpůsobování cloudových služeb vašim potřebám a rozpočtu, ale především jejich využití. Tím, že data ani programy nejsou fyzicky na vašem zařízení, ale přistupujete k nim vzdáleně, je jedno skrze jaké zařízení to děláte. Můžete se tedy k datům dostat třeba z telefonu, když sedíte ve vlaku. Zkrátka odkudkoliv, z čehokoliv a kdykoliv. Zvláště v souvislosti s trendem práce z domova nebo využíváním externistů je cloud naprosto neocenitelným pomocníkem.
V Algotechu využíváme nástroj NextCloud, který vám umožní přístup k datům z jakékoliv zařízení, kde je nainstalovaný.
Tím, že nemusíte pořizovat vlastní hardware (kromě běžných počítačů, na kterých pracují vaši zaměstnanci) ani software, výrazně snížíte počáteční náklady a z dlouhodobého hlediska ušetříte na jejich provozu a údržbě. Ke správě IT potřebujete tým pracovníků, kteří se o něj starají, ale v případě cloudu přechází tyto povinnosti na poskytovatele a vy teoreticky nemusíte zaměstnávat ani jednoho ajťáka.
To se týká i zabezpečení dat. Zálohování do cloudu je tolik doporučované právě kvůli jeho vysoké míře zabezpečení. Poskytovatel, který vlastní datové centrum, má k dispozici armádu specialistů jejichž úkolem je perfektní kybernetická bezpečnost. Úrovně zabezpečení, které tyto služby dosahují, byste pravděpodobně sami nikdy nedosáhli (aniž by to dávalo ekonomicky smysl). Prestiž poskytovatele cloudových služeb je na bezpečnosti postavená, je tedy v jeho nejlepším zájmu, aby se vašim datům nic nestalo, jinak může „zavřít krám“.
Vaše data jsou zálohovaná na více místech v několika kopiích, takže je jistota, že o ně nepřijdete.
→ Tip: Přečtěte si více o zálohování do cloudu.
V případě, že využíváte cloudové služby k pronájmu aplikací, máte vždycky jistotu, že pracujete s jejich nejnovější verzí. To je také důležité z hlediska bezpečnosti (aktualizace odstraňují případné zranitelnosti) a samozřejmě z hlediska praktičnosti. Na aktualizace nemusíte myslet, probíhají automaticky. Takže nehrozí, že je některý ze zaměstnanců bude donekonečna odkládat.
Každá mince má dvě strany. A u cloudu tomu je zrovna tak. Výhody za nás převažují, ale určitě byste měli vědět i o možných nevýhodách.
Dostupnost cloudových služeb závisí na internetovém připojení – data a aplikace nejsou v počítači, takže s nimi nemůžete pracovat offline. Proto pro vás nemusejí být ideální v případě, že sídlíte v oblasti, kde je to s kvalitním připojením složitější. Ve velkých a středních městech se ale určitě nemusíte bát. Zkrátka zhodnoťte, jak často se stane, že vám vypadne internet a podle toho určete, zda je cloud pro vás tím pravým.
Mnohým firmám je nepříjemné, že mají data uložená mimo svou firmu. I když ví, že je jejich bezpečnost vysoká, zůstává nepříjemný pocit, že nemají vše úplně pod kontrolou. V tomto případě můžete zvážit hybridní řešení, ke kterému se za chvíli dostaneme.
Vzhledem k nestálé geopolitické situaci také doporučujeme ukládat data spíše u tuzemských poskytovatelů, kde víte, že data nejsou na druhém konci světa, ale kousek od vás. S poskytovatelem a podporou se navíc snadno dorozumíte v češtině a hned je práce s cloudem příjemnější. My například máme datové centrum ve třech lokalitách v blízkosti Prahy.
→ Tip: Přečtěte si o bezpečnosti v cloudu a poznejte spolehlivého poskytovatele.
Cloudové služby běží v obrovských datových centrech, která jsou rozmístěna po celém světě. Tato centra jsou klíčová pro stabilní provoz cloudu a jejich správa zahrnuje tři hlavní oblasti:
Poskytovatelé cloudových služeb investují miliardy dolarů do ochrany svých datových center. Mezi standardní opatření patří:
I když jsou datová centra energeticky méně náročná než jednotlivé servery u zákazníků, velká datová centra spotřebovávají enormní množství energie. Proto poskytovatelé hledají způsoby, jak minimalizovat svůj uhlíkový otisk:
Cloud computing se neustále vyvíjí a přizpůsobuje aktuálním technologickým trendům. Zatímco ještě před několika lety byl cloud především způsobem, jak ukládat data a provozovat aplikace, dnes už je to klíčová součást digitální transformace firem. Jaké trendy hýbou světem cloudu?
Umělá inteligence (AI) se stále více integruje do cloudových platforem, čímž se rozšiřují možnosti automatizace, analýzy dat a bezpečnosti. Velcí poskytovatelé cloudu, jako Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure a Google Cloud, investují miliardy dolarů do vývoje AI modelů a infrastruktury pro jejich běh.
Algotech v této oblasti nabízí řešení na míru, která propojují AI s cloudovými službami. Pomáháme firmám implementovat AI technologie do jejich IT infrastruktury, ať už jde o automatizaci procesů, inteligentní analýzu dat nebo pokročilé zabezpečení. Naše cloudové služby podporují integraci AI modelů a poskytují dostatečný výpočetní výkon pro jejich provoz.
Jak AI mění cloud?
Klasický cloud funguje na principu velkých datových center, ale edge computing tento model mění. Místo centralizovaného zpracování dat v cloudu se část výpočtů přesouvá blíže k uživatelům – přímo na zařízení nebo edge servery v terénu.
Proč je edge computing revoluční?
Firmy stále častěji využívají kombinaci více cloudových platforem (multicloud) nebo spojení veřejného a privátního cloudu (hybridní cloud). Tento přístup jim umožňuje:
Kybernetická bezpečnost je v cloudu stále klíčovým tématem. Nejnovější přístupy se zaměřují na model Zero Trust Security, který říká: „Nikomu nevěř, vždy ověřuj.“ To znamená:
Výzkum v oblasti kvantového šifrování postupuje rychle, protože kvantové počítače by v budoucnu mohly prolomit současné šifrovací algoritmy. Zatím se však praktické nasazení těchto technologií nachází v rané fázi vývoje a většina cloudových poskytovatelů se na kvantovou bezpečnost připravuje zejména implementací tzv. postkvantové kryptografie – nových algoritmů odolných vůči útokům kvantových počítačů.
Co to znamená pro firmy?
Pokud zvažujete přechod do cloudu nebo modernizaci vaší infrastruktury, je dobré myslet na tyto trendy. Cloud už není jen úložiště, ale dynamické prostředí, které může propojit AI, edge computing a chytrou bezpečnost.
Například Český rozhlas využívá cloudové služby Algotechu pro škálovatelnost a efektivní správu dat, zatímco si současně udržuje vlastní infrastrukturu pro kritické služby. Tento hybridní přístup kombinuje výhody cloudu s maximální kontrolou nad klíčovými systémy.
Veřejný cloud je přístupný třetí stranou široké veřejnosti skrze internet. Tento typ cloudu je nejrozšířenější a řadí se mezi něj například známé služby jako Microsoft Azure, Amazon Web Services (AWS) nebo náš AlgotechCloud. Zákazníci platí pouze za služby, které opravdu využívají, což je skvělé pro menší firmy nebo společnosti s kolísavými požadavky na výpočetní kapacity.
Při používání veřejného cloudu vám odpadnou náklady na správu a pořízení hardwaru pro tzv. „on-premise“ řešení.
Výhody veřejného cloudu:
Nevýhody veřejného cloudu:
Výše jsme mluvili především o cloudu, který vám zřizuje poskytovatel. To ale neznamená, že si ho nemůžete zřídit i vy sami. V tom případě si můžete pořídit privátní cloud, který budete provozovat a spravovat v rámci vaší společnosti. Tím budete mít větší kontrolu nad daty a bezpečností, což může být pro některé firmy výhoda (alespoň ta psychologická). Privátní cloud si můžete postavit úplně sami, ale pak počítejte s vysokými náklady na hardware a dlouhodobou správu a zabezpečení cloudu.
Nebo si ho můžete fyzicky pronajmout u poskytovatele v datovém centru. Hardware tedy nebude váš, ale jinak budete mít nad správou cloudu plnou kontrolu.
Možnosti privátního cloudu:
Výhody privátního cloudu:
Nevýhody privátního cloudu:
Hybridní cloud, jak už název napovídá, kombinuje prvky privátního a veřejného cloudu. Je vhodný pro organizace, které chtějí zachovat některá citlivá data a operace v privátním cloudu a zároveň využívat výhod veřejného cloudu pro jiné účely.
Jak funguje hybridní cloud v praxi?
Výhody hybridního cloudu:
Nevýhody hybridního cloudu:
Aby toho nebylo málo, cloudové služby se ještě dělí podle toho, co přesně si pronajímáte.
SaaS je model, při kterém si pronajímáte přístup k aplikacím a jiným softwarům a přihlašujete se k nim přes internet. Nemusíte instalovat ani spravovat žádný software; pouze se přihlásíte do svého účtu a využíváte potřebnou službu. Neřešíte aktualizace, zabezpečení, ani nákup licencí. Příkladem SaaS mohou být webové aplikace pro projektové řízení, e-mailové služby nebo kancelářské aplikace jako Microsoft 365.
Příklady populárních SaaS služeb:
Služba | Použití |
Google Workspace (Gmail, Drive, Docs) |
Firemní komunikace a spolupráce |
Microsoft 365 (Word, Excel, Teams) |
Kancelářské aplikace a týmová spolupráce |
Salesforce | CRM systém pro řízení vztahů se zákazníky |
Dropbox |
Cloudové úložiště a sdílení souborů |
Zoom | Videokonference a online schůzky |
PaaS poskytuje kompletní prostředí pro vývojáře. To zahrnuje nástroje pro vývoj, testování a nasazování aplikací bez nutnosti spravovat infrastrukturu. PaaS je ideální pro vývojáře, kteří chtějí rychle a snadno vytvářet aplikace bez složité konfigurace serverů.
Příklady populárních PaaS služeb:
Služba | Použití |
Google App Engine |
Automatické škálování cloudových aplikací |
AWS Elastic Beanstalk |
Nasazení a správa aplikací na AWS |
Microsoft Azure App Service |
Hostování webových a mobilních aplikací |
Heroku |
Platforma pro rychlé nasazení aplikací v různých jazycích |
Red Hat OpenShift |
Kontejnerová platforma pro Kubernetes |
IaaS poskytuje prostřednictvím internetu infrastrukturu, jako jsou virtuální servery, úložiště nebo sítě. Poskytovatel vám udělí přístup a vy máte plnou kontrolu nad operačním systémem a aplikacemi, které běží v cloudu. IaaS je vhodný pro organizace, které chtějí přenést své fyzické servery do cloudu a snížit náklady na hardware, ale nechtějí se vzdát kontroly nad správou.
Příklady populárních IaaS služeb:
Služba | Použití |
AWS EC2 |
Virtuální servery s možností škálování výkonu |
Microsoft Azure Virtual Machines |
Správa cloudových serverů a aplikací |
Google Compute Engine |
Výkonné výpočetní prostředí v cloudu |
IBM Cloud Infrastructure |
Správa serverů, úložišť a sítí |
Oracle Cloud Infrastructure (OCI) |
Výpočetní služby pro firemní aplikace |
→ Tip: Přečtěte si více o každé z těchto služeb, abyste zjistili, která je pro vás nejlepší.
Na rozdíl od IaaS nebo PaaS, kde si firma pronajímá servery a infrastrukturu, serverless computing umožňuje spouštět kód pouze tehdy, když je to potřeba. Platíte jen za čas běhu aplikace, nikoliv za neustále běžící servery.
Jak FaaS funguje v praxi?
Příklady populárních FaaS služeb:
Služba | Použití |
AWS Lambda |
Automatické škálování funkcí, integrace s AWS ekosystémem |
Google Cloud Functions |
Event-driven aplikace, propojení s Firebase a BigQuery |
Azure Functions |
Podpora C#, Python, JavaScript, integrace s Microsoft 365 |
IBM Cloud Functions |
Open-source FaaS postavený na Apache OpenWhisk |
Oracle Cloud Functions |
Nativní podpora kontejnerizovaných aplikací |
GPUaaS (GPU as a Service) je cloudové řešení, které umožňuje organizacím využívat vysoký grafický a výpočetní výkon bez nutnosti investovat do nákladného hardwaru. To je obzvláště užitečné pro oblasti, jako je umělá inteligence, strojové učení, rendering grafiky nebo vědecký výzkum.
Příklady populárních GPUaaS služeb:
Služba | Použití |
Algotech GPUaaS |
Dedikované grafické servery pro AI, strojové učení a vizualizaci |
AWS GPU Instances |
Cloudové GPU instance pro výpočty s vysokou náročností |
Google Cloud GPU |
Akcelerované výpočetní prostředí pro AI a big data |
Azure NV-series VMs |
Virtuální stroje s GPU pro rendering a simulace |
NVIDIA GPU Cloud (NGC) |
Optimalizované prostředí pro AI, deep learning a HPC |
Algotech nabízí dedikované grafické servery (GPUaaS) ve svém datovém centru, které jsou ideální pro organizace zpracovávající velké objemy dat. Tyto servery poskytují vysoký a stabilní výpočetní výkon, což je vhodné pro náročné grafické a výpočetní operace. Více informací naleznete na jejich webu:
Už víte, co je cloud computing a jaký typ je pro vás ten nejlepší. Teď ještě na co si dát pozor, když ho budete vybírat a implementovat.
Asi to není potřeba zdůrazňovat, ale pro jistotu… Vyberte si renomovaného a spolehlivého poskytovatele cloudových služeb, a ne někoho, kdo provozuje datové centrum v garáži. Důkladně si prostudujte recenze od zákazníků, kde sídlí, zda poskytují podporu v češtině a jakou mají míru zabezpečení a dostupnosti – chtějte firmy s podporou 24/7, dostupností TIER III nebo TIER IV a certifikací bezpečnosti informací ISO 27001.
Mějte promyšlené, na co chcete cloud využívat a jaké služby tedy potřebujete. Migrování do cloudu je velký krok, který nebudete chtít v blízké době opakovat. Poraďte se proto s vedoucími jednotlivých oddělení a zjistěte, jak pro ně může být cloud užitečný a které funkce by uvítali. Je rozdíl, zda pro vás bude cloud jen místo, kam si ukládáte soubory nebo využijete velký výpočetní výkon a budete v něm provozovat třeba ERP sytém.
Spočítejte si veškeré náklady na cloudové služby, včetně poplatků za používání dodatečných služeb a možných skrytých poplatků. Ujistěte se, že vaše investice do cloudu jsou dobře promyšlené a že jste si vzhledem ke svým potřebám vybrali to nejvýhodnější řešení.
Firmy, které přecházejí do cloudu, často čelí problému nepředvídatelných nákladů. Zatímco v tradiční IT infrastruktuře jsou výdaje fixní, v cloudu platíte pouze za skutečně spotřebované zdroje. Pokud však nemáte jasnou strategii, může se účet za cloudové služby nepříjemně nafouknout.
Co je FinOps?
FinOps (Financial Operations) je moderní přístup ke správě nákladů v cloudu, který propojuje finance, IT a provozní týmy s cílem optimalizovat výdaje. Jde o soubor metod a nástrojů, které pomáhají organizacím efektivně řídit cloudové rozpočty.
Principy FinOps:
Při přechodu do cloudu je důležité zvážit legislativní požadavky, které se týkají vašich dat. Ujistěte se, že váš poskytovatel plní požadavky týkající se ochrany osobních údajů a dalších relevantních předpisů.
S ohledem na GDPR se vyplatí zvolit firmu s datovým centrem v Evropské Unii, ideálně pak přímo v ČR.
V digitální době už nejde jen o to, kde data fyzicky leží, ale také kdo nad nimi má kontrolu. Mnoho firem si neuvědomuje, že využíváním cloudových služeb mimo EU mohou podléhat jurisdikci cizích států, což může mít dopad na ochranu citlivých informací.
Jak to řeší Algotech? Naše datová centra se nacházejí výhradně v ČR, což znamená, že vaše data podléhají pouze evropské legislativě a nejsou vystavena riziku přístupu zahraničních úřadů. To je zásadní výhoda zejména pro firmy a instituce, které pracují s citlivými informacemi.
Evropská unie posiluje kontrolu nad suverenitou dat prostřednictvím iniciativy GAIA-X, jejímž cílem je vytvořit bezpečný a transparentní cloudový ekosystém nezávislý na mimoevropských technologických gigantech. I když už dnes evropské zákony, jako je GDPR, poskytují vysokou úroveň ochrany dat, většina firem stále využívá cloudové služby mimoevropských poskytovatelů, kteří mohou podléhat cizí jurisdikci (např. americký Cloud Act).
GAIA-X má za cíl vybudovat evropskou infrastrukturu, která umožní plnou kontrolu nad daty v rámci EU, vyšší interoperabilitu mezi cloudovými službami a přísnější bezpečnostní standardy.
Jak zajistit suverenitu dat pro vaši firmu?
Při migraci vašich dat a aplikací do cloudu si pečlivě naplánujte celý proces a zvažte možná rizika. Migrace může být náročná a zapeklitá, proto se raději poraďte s odborníky (jako jsme třeba my), kteří mají s podobnými projekty zkušenosti a případně nechte celý proces raději na nich.
Vysvětlete zaměstnancům, proč jsou pro firmu cloudové služby důležité a zařiďte jim potřebná školení, aby se s cloudovým prostředím lépe sžili. Pro některé to může být obrovská změna, které se budou bát. Podpořte je, jak to půjde a určete někoho, na koho se můžou obrátit s případnými dotazy.
Cloudové prostředí není statické, a proto je důležité ho průběžně optimalizovat a aktualizovat, abyste dosáhli nejlepších výsledků.
Cloud computing se rychle vyvíjí a už dávno není jen o ukládání dat. Stále více firem přechází na cloudové služby, ale současně se mění i technologie, které za nimi stojí. Jaké novinky a trendy formují budoucnost cloud computingu?
Většina cloudových služeb dnes běží na centralizovaných serverech velkých technologických firem. Tento model ale nemusí být dlouhodobě ideální. Rostoucí poptávka po větší bezpečnosti, nezávislosti a ochraně soukromí vede k rozvoji decentralizovaných cloudů, které odpovídají principům Web3, tedy decentralizaci, bezpečnosti, uživatelské suverenitě nad daty a transparentnosti.
Jak funguje decentralizovaný cloud?
Jaké to má výhody?
Kde se decentralizované cloudy už využívají?
Kvantové výpočty jsou stále ve fázi výzkumu a experimentálního vývoje, ale některé technologické firmy už testují jejich možnosti. Oproti klasickým počítačům nejsou kvantové procesory univerzálně rychlejší, ale mohou přinést výrazné zrychlení u specifických výpočtů, například v oblasti optimalizace, simulací a šifrování.
Praktické využití kvantových počítačů v cloud computingu je však zatím omezené a není jisté, kdy (a zda vůbec) se stanou běžnou součástí firemní IT infrastruktury.
Co kvantové výpočty změní?
Jaké společnosti už kvantový cloud nabízí?
Rostoucí složitost cloudových prostředí znamená větší nároky na jejich správu. Aby se snížila potřeba manuálních zásahů, stále více cloudových služeb se řídí principem samosprávného cloudu, který se automaticky přizpůsobuje vašim potřebám.
Co to znamená v praxi?
Kde už se samospravující cloud používá?
Co to pro vás znamená?
Pokud plánujete přechod do cloudu nebo rozšiřování vaší infrastruktury, je důležité mít přehled o aktuálních trendech a možnostech, které cloud computing nabízí. Právě proto přinášíme tento článek – abyste měli relevantní informace o nejnovějším vývoji v této oblasti.
Některé technologie jsou zatím v experimentální fázi, ale mohou se v budoucnu stát běžnou součástí IT infrastruktury – nebo také nemusí. Klíčové je proto vybírat taková řešení, která jsou už dnes stabilní, bezpečná a odpovídají potřebám vaší firmy.
Ať už potřebujete konzultaci, nebo rovnou zajištění celé migrace do cloudu, obraťte se na nás. Cloudové služby provozujeme ve vlastních datových centrech umístěných v Česku a nabízíme všechny modely cloudových řešení i profesionální řešení na míru.
Pomůžeme vám s kompletním přechodem vaší firmy do cloudu bez narušení běžného chodu firmy. Zároveň zvýšíme bezpečnost a zaručíme, že se k datům dostanete po 99,99 % času. Ozvěte se nám, sjednejte si schůzku a vyleťte s námi do cloudu.
Copyright © 2025 - Algotech a.s., all rights reserved
| Zpracování osobních údajů |
Všeobecné obchodní podmínky