Co je DevOps a proč o něm poslední dobou všichni mluví? Dosáhl vývoj software „svatého grálu“? Má ještě vůbec smysl vyvíjet software a aplikace jinak, než pomocí DevOps? Nebo jde jen o současný „buzzword“ a ke změnám zaběhnutých postupů nejsou objektivní důvody? Na tyto otázky vám odpovíme v následujících řádcích.
Máte ve své společnosti vlastní vývojářské oddělení? Nebo vývoj nenáročných aplikací pomocí „low-code“ delegujete na každého, kdo se na to ve firmě cítí a Power Automate mu není neznámým pojmem? A slyšeli jste už o DevOps?
Ačkoliv se o DevOps (a dalších „agility“ metodách) v současnosti silně hovoří, nejde tak úplně o novinku – o metodě DevOps se poprvé mluvilo v rámci belgické konference DevOps Days už v roce 2009. Termín „DevOps“ vznikl sloučením anglických výrazů pro vývoj (development, Dev) a IT provoz (IT operations, Ops). Jedná se o metodu vývoje softwaru, která klade důraz na komunikaci, spolupráci a integraci mezi vývojářem a odborníky na informační technologie z provozu. Tato metoda je jakousi aplikací reakce na závislost vývoje softwaru a samotného IT provozu v praxi.
Cílem metody DevOps je spojením lidí, procesů a technologií rychle produkovat softwarové aplikace a služby, respektive zajistit průběžné doručování kvalitních produktů a služeb zákazníkům.
Co DevOps znamená pro zaměstnance? Tato metoda významně posiluje dříve izolovaným pozicím (vývoj, provoz IT, QA, kybernetická bezpečnost a další) jejich vzájemnou spolupráci a koordinaci s cílem poskytovat lepší a spolehlivější produkty.
Podle teoretických předpokladů by agregované týmy složené z vývojářů a dalších výše uvedených pozic měly dosahovat vysokých výkonů a rychleji vytvářet lepší produkty. Konečným výsledkem by pak měla být vyšší spokojenost zákazníků. Takto vylepšená spolupráce a produktivita je také nezbytná pro dosahování obchodních cílů, jako jsou tyto:
Specializované softwarové společnosti, které velmi často publikují nové verze produktů, metodiku DevOps poměrně úspěšně ověřily v praxi:
Jistě, ne každá společnost má kapacity a možnosti jako IBM. Úzká spolupráce mezi týmy má v dlouhodobém hledisku vést k vytvoření jednoho velkého funkčního IT celku, který obsáhne celý životní cyklus vývoje softwaru. Teoreticky to zní dobře.
Praxe ale ukazuje, že nasazení DevOps má mnohá úskalí, zejména v případě, pokud se nespecializujete na vývoj softwaru, a především tehdy, pokud celou metodu neimplementujete skutečně naprosto důsledně.
Ukazuje se totiž, že nasazení principů DevOps v mnoha firmách nepřináší teoretické výsledky. V některých případech může být dokonce další rozšiřování metody DevOps i kontraproduktivní.
Jaké jsou hlavní problémy nasazení DevOps ve firmách:
Principy DevOps mají přes své teoretické výhody celou řadu praktických omezení, zejména v oblasti vývoje softwaru, jako jsou kritické aplikace. Ty obvykle vyžadují důslednou integraci s existujícím kódem. Metodu nelze ani dobře aplikovat tam, kde nemůžete očekávat příliš aktivní spolupráci koncových uživatelů (což nastane prakticky vždy po prvním ostrém vydání aplikace).
Pokud se na samostatný IT development sami vysloveně nespecializujete, s vývojem softwaru na zakázku se raději obraťte na nás.
Copyright © 2024 - Algotech a.s., all rights reserved
| Zpracování osobních údajů |
Všeobecné obchodní podmínky