Excelujete v Excelu? Pokud byste se rádi přiblížili ovládnutí pokročilejších operací a funkcí v Excelu, máme pro vás tipy, triky a postupy, abyste se k mistrovskému využívání tohoto tabulkového nástroje přiblížili zase o krok blíž.
Excel – tabulkový procesor a součást balíku M365 (dříve MS Office) – je jedním z nejvýkonnějších a současně nejdostupnějších nástrojů pro zpracování a analýzu dat. Jeho základní funkce jsou dobře známé (viz naše články Úvod do Excelu a Excel pro pokročilé), ale nabízí také řadu pokročilých funkcionalit, které mohou výrazně pomoct zvýšení efektivity vaší práce s daty. Na následujících řádcích se tedy zaměříme na pokročilé funkce v Excelu, podíváme se na iterace a automatizaci a zmíníme i aktuální možnosti využití umělé inteligence.
Excel poskytuje mnoho pokročilých funkcí, které umožňují uživatelům efektivně analyzovat a manipulovat s daty. Následující okruhy funkcí patří k těm nejpoužívanějším a nejúčinnějším:
Funkce SUMIF a COUNTIF umožňují sčítání nebo počítání buněk, které splňují určité – vámi zvolené – kritérium. Jejich použití není nijak komplikované:
® Rada pro Excel: Nepoužívejte české uvozovky („“), ale anglické ("").
Tyto relativně jednoduché funkce využijete pro rychlou analýzu dat a identifikaci vzorců v rozsáhlejších datových souborech.
Funkce INDEX a MATCH jsou velmi mocné nástroje, které dokáží nahradit funkci VLOOKUP (funkce pro prohledávání napříč sloupci) – nabízejí totiž větší flexibilitu.
Kombinace těchto funkcí vám umožní provádět detailní vyhledávání a slouží jako odrazový můstek pro pokročilejší analýzu dat:
Funkce pole umožňují provádět výpočty na více hodnotách současně a vracet více výsledků. Některé z nejčastěji používaných funkcí pole zahrnují:
Iterativní výpočty v Excelu umožňují řešit problémy, kde se hodnoty mění opakovaně, dokud se nedosáhne splnění určité podmínky nebo přesnosti. Zní to možná nesrozumitelně, ale iterativní přístup využijete kromě řešení matematických a inženýrských problémů také pro finanční výpočty a modely.
Iterativní výpočty v Excelu můžete povolit následujícím způsobem:
Nastavení iterativních výpočtů umožňuje Excelu opakovaně přepočítávat vzorce do okamžiku, kdy se dosáhne daného počtu iterací nebo určité úrovně přesnosti.
Vnitřní míra návratnosti (Internal Rate of Return, IRR) je finanční ukazatel používaný k hodnocení ziskovosti investice. V Excelu lze IRR vypočítat pomocí iterativních výpočtů.
=A1 + A2/(1+B1) + A3/(1+B1)^2 + A4/(1+B1)^3 + A5/(1+B1)^4 + A6/(1+B1)^5
Tímto způsobem použije iterativní výpočet k nalezení hodnoty IRR, která snižuje NPV na nulu, což je definice vnitřní míry návratnosti.
Složený úrok je další oblastí, kde se často používají iterativní výpočty. Předpokládejme, že chceme vypočítat budoucí hodnotu investice s pravidelnými měsíčními příspěvky.
Tento postup vám umožní vypočítat budoucí hodnotu investice s pravidelnými měsíčními příspěvky.
Využití pokročilých funkcí Excelu pro odhad budoucího vývoje využijete při plánování a rozhodování. Podíváme se na několik základních metod prediktivní analýzy, které můžete použít pro odhad hodnot a trendů.
Regresní analýza je statistická metoda, která umožňuje modelovat vztah mezi nezávislou proměnnou (předpovědní proměnnou) a závislou proměnnou (cílovou proměnnou).
Příklad:
Máme data o prodejích za posledních 12 měsíců a chceme předpovědět prodeje na další měsíc.
Data mohou být uspořádaná do dvou sloupců: měsíc (A1) a prodeje (B1).
V Excelu použijeme nástroj pro regresní analýzu:
Exponenciální vyrovnávání je metoda časové řady, která vyhlazuje data a umožňuje předpovědi založené na historických datech (datech za uplynulá období).
Příklad:
Analýza sezónnosti vám pomůže identifikovat opakující se vzory v datech, což je užitečné pro maloobchodní prodeje nebo třeba spotřebu energie.
Příklad:
Jednou z velkých výhod Excelu je schopnost importovat a automaticky aktualizovat data z různých online zdrojů. Díky tomu můžete mít vždy aktuální informace. Podíváme na tedy na to, jak připojit Excel k online zdrojům dat a jak nastavit jejich automatickou aktualizaci.
Příklad: pokud chcete importovat tabulku aktuálních měnových kurzů z webové stránky, zadejte URL adresu této stránky a vyberte příslušnou tabulku obsahující měnové kurzy.
Příklad: pro tabulku měnových kurzů, kterou jste importovali z webové stránky, nastavte automatickou aktualizaci každých 60 minut, aby byla vždy aktuální.
Při importu a automatické aktualizaci dat byste měli vždy ověřit, že jsou data správná a relevantní:
Příklad: pro tabulku měnových kurzů můžete použít podmíněné formátování k označení kurzů, které se liší o více než 5 % od průměru.
Microsoft nabízí svoji AI (umělou inteligenci) Copilot, která je zamýšlená jako univerzální asistent do M365 (potažmo do celých Windows). Copilot vám tedy může výrazně zefektivnit práci s daty, předpověďmi a analýzou. Taková je aspoň představa Microsoftu a v tuto chvíli spíše hudba budoucnosti. Jaká je realita?
Copilot můžete pouštět pouze nad datovou tabulkou a teoreticky umí získávat informace z dat, přidávat vzorce a vytvářet grafy. Tzn. měl by umět data seřadit či přidat jednoduché podmínečné formátování. Problém ale je, že je reálné použití Copilota poněkud kostrbatější a pomalejší než manuální zadání na pár kliknutí. Potíž je ale v tom, že v praxi vytvoří jeden konkrétní graf a vzorec mnohdy napíše s chybou i při jednoduchém zadání.
Jedná se tedy zatím spíše o experimentální funkci pro nadšence než o efektivní využití umělé inteligence, která by měla šetřit čas a výrazně usnadňovat práci. Věříme ale, že vylepšení Copilota do budoucna přinesou významné změny.
Excel je skutečně mocný nástroj, ale každý mistr potřebuje své nástroje dokonale ovládat. Čím více si osvojíte pokročilé funkce, tím více uvolníte svůj potenciál a proměníte Excel v nezbytného spojence ve vašem každodenním pracovním životě. Ať už jde o složené vzorce, iterace nebo využití AI, hlavní je trénink a neustálé zlepšování. Tak co na to říkáte – je čas posunout se o úroveň výš?
Copyright © 2024 - Algotech a.s., all rights reserved
| Zpracování osobních údajů |
Všeobecné obchodní podmínky