S kybernetickými útoky se setkalo 80 % firem a jejich počet každým rokem stoupá. Zvyšovat se bude i sofistikovanost ataků. Důvodem je snadnější dostupnost a vysoká míra automatizace nástrojů využívaných útočníky a také vyšší výpočetní výkon systémů. Navíc aktivity v kyberprostoru jsou stále cennější, a proto se útočníkům vyplatí do hackerských útoků investovat více prostředků. Zjistěte, jak přistupovat ke kybernetické bezpečnosti a na co si dát pozor.
Definic kybernetické bezpečnosti byste našli několik. Ve zkratce se dá definovat jako celková ochrana sítí před kybernetickými útoky a hrozbami, která slouží k zachování bezpečnosti digitálních informací, zařízení a aktiv. Těmi jsou osobní údaje, soubory, účty, fotky či peníze.
CIA je zkratka pro triádu informační bezpečnosti a je definována těmito slovy:
Na základě těchto 3 skutečností se vytvoří vzor benchmarku bezpečnostních informací a jeho prostřednictvím se hodnotí informační bezpečnost organizace.
Závažnost kyber útoků a důležitost kyber bezpečnosti dobře ilustruje fakt, že v roce 2017 vznikl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Jedná se o ústřední správní orgán pro kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů a kryptografické ochrany. Podle statistik tohoto úřadu došlo v lednu 2023 k dvojnásobnému počtu útoků hackerů než v předchozím měsíci.
O lednu platí (ale jde o obecné pravidlo), že největší množství kybernetických útoků v ČR směřovalo na státní správu. Velmi ohrožená je ale i oblast zdravotnictví, finančnictví, dopravy, energetiky a digitální infrastruktury. Kybernetická ochrana je však důležitá úplně pro všechny uživatele informačních technologií – od velkých veřejných institucí až po jednotlivce. Denně proběhne desítky miliónů útoků hackerů a mohou dopadnout prakticky na kohokoli, protože jak lidi, tak firmy přesouvají do kyberprostoru stále více informací a přístupů.
→ Tip: Přečtěte si praktické rady, jak se bránit kyber útokům na všech frontách.
Mezi nejčastější druhy útoků patří malware, phishing a DDOS.
Pro proniknutí do zařízení uživatele a následně do zařízení v jeho práci používají často útočníci velmi efektivní malware. Malware může způsobit ztrátu dat, získání přístupu útočníka k vašim účtům (včetně internetového bankovnictví) či celkové převzetí kontroly nad vašim zařízením. Hackeři využívají různé metody, aby malware dostali do vašeho počítače. Většina z nich spoléhá na aktivitu samotné oběti, která si stáhne nakažený soubor nebo klikne na podezřelý odkaz.
→ Tip: Před malwary vás ochrání antimalwarové programy. Doporučujeme volit komplexní řešení, které obsahuje také antivirové programy, firewall či DLP.
Cílem tohoto druhu útoků jsou vaše citlivé a osobní údaje. Útočníci se vás snaží ulovit prostřednictvím mailů a dalších komunikačních nástrojů, vč. falešných profilů na sociálních sítích, které jsou v poslední době mezi hackery velmi populární. Uživateli přijde zpráva či falešné reklamní sdělení, které se tváří, že pochází z důvěryhodného zdroje (banka, práce, přítel).
Organizace zmíněná v této zprávě oslovuje uživatele s banální věcí, kvůli které se musí přihlásit ke svému účtu u dané společnosti. Po kliknutí na odkaz v mailu, zadání přihlašovacích údajů a odeslání se těchto údajů zmocní útočník. Často tímto způsobem dochází k proniknutí do účtů obětí a k odcizení peněz.
Při útoku DDOS mají hackeři za cíl znepřístupnit určité internetové stránky ostatním počítačům. Jejich doménou je to, že útoky jsou vedeny z velkého množství počítačů rozmístěných po celém světě. Hacker vyšle v jeden moment na stránku tolik příkazů, že to server doslova zaplaví a on spadne. Motivací k tomuto druhu útoků může být hned několik. Nikoho nepřekvapí, že jsou to často peníze. Útočníci vydírají své oběti, že jim po zaplacení výkupného stránku „odblokují“. Někteří hackeři mají důvody o něco honosnější. Možná jste už slyšeli pojem hacktivismus, kdy hackeři znepřístupňují nějaký web kvůli politickým či etickým ideálům. Důvodem může být ale např. i nekalá konkurence nebo maskování mnohem závažnějších útoků.
→ Tip: Obáváte se hackerských útoků? Přečtěte si o tom, jak se chránit a jak předejít ztrátě dat.
Přestože jsou firmy dennodenně vystavovány kybernetickým hrozbám, většina firem v České republice investuje do antivirové ochrany a kybernetické bezpečnosti pouhých 0-5 % svého ročního rozpočtu. Při útocích přitom může dojít ke ztrátě dat, odstavení programů nebo rovnou ke krádeži financí. Důležitá není jenom samotná investice do technických opatření, stejně zásadní je školení zaměstnanců. Za 85 % případů úniku dat stojí chyba neproškolených zaměstnanců. Firmy velmi často podceňují vzdělávání svých lidí v kybernetické bezpečnosti a výsledkem jsou zcela zbytečné úniky dat či útoky na weby zaměstnavatelů kvůli návštěvám škodlivých webových stránek.
Existuje i etický hacking, který je naopak pro firmy přínosný, protože odhaluje potenciální hrozby, analyzuje a vyhodnocuje rizika a navrhuje opatření minimalizující dopad těchto hrozeb. Zhodnocení současného stavu ochrany je velmi důležité pro návrh opatření, které ji budou zvyšovat.
Jak jsme psali v úvodu, počet kybernetických útoků v čase stále narůstá a s ním i hodnota informací a prostředků uložených v kyberprostoru. Zařaďte se po bok zodpovědných firem, které těmto hrozbám věnují náležitou pozornost. Prevence je totiž mnohem jednodušší a levnější než hašení vzniklých problémů.
Obraťte se na nás a my provedeme podrobnou analýzu kybernetické bezpečnosti, navrhneme bezpečnostní opatření a proškolíme vaše zaměstnance.
Copyright © 2024 - Algotech a.s., all rights reserved
| Zpracování osobních údajů |
Všeobecné obchodní podmínky