Jak vybrat cloud a cloudové úložiště? Jaké parametry má mít? Jakou má mít konektivitu a jaké požadavky na bezpečnost má splňovat? Vyplatí se cloud zdarma? A na co si dát při výběru poskytovatele cloudových služeb pozor? To vše se dočtete v článku.
Cloud si můžete představit jako vzájemně propojené vzdálené počítače, servery. Ty slouží jako cloudová úložiště, tedy k úschově a sdílení dat nebo k užívání aplikací a výpočetního výkonu. Data či aplikace jsou na serverech poskytovatele a vy k nim přistupujete skrze internet, nemáte je fyzicky ve svém počítači.
Většina z vás takto pravděpodobně využívá domácí cloudové úložiště pro soukromé účely. Cloud je dnes ale víc než jen úložiště nebo archiv souborů – stává se nedílnou součástí firemního IT. Můžete přes něj provozovat účetnictví, používat programy, jako je třeba balíček Microsoft 365, virtualizovat servery a mnoho dalšího.
Poskytovatel cloudu provozuje datové centrum, kde má nainstalované obrovské množství serverů, jejichž datovou kapacitu a výpočetní výkon pronajímá svým klientům. Je zodpovědný za fyzické i kybernetické zabezpečení vašich dat a využívaných aplikací a jejich nepřetržitou dostupnost.
Na rovinu – cloud jednoznačně doporučujeme, přináší celou řadu výhod pro firemní použití i zvýšení uživatelského komfortu. Nicméně jsme féroví a rádi vás upozorníme i na případná úskalí, která s cloudem souvisí.
Mnohým – zejména výrobním – společnostem je „proti srsti“, že mají data mimo svoji IT infrastrukturu a nemají vše úplně pod kontrolou. V tomto případě můžete zvážit hybridní řešení.
Doporučujeme – minimálně pro firemní účely – vyhnout se cloudu zdarma nebo poskytovatelům cloudu mimo EU. Zde opravdu nemáte jistotu, že vaše data zůstanou skutečně vaše. Raději je svěřte tuzemským poskytovatelům. Vás (a pochopitelně i vaše data) chrání legislativa EU. S poskytovatelem a podporou se navíc snadno dorozumíte v češtině. My v Algotechu máme datové centrum ve třech lokalitách v blízkosti Prahy.
Dostupnost cloudu závisí na internetovém připojení – data a aplikace nejsou ve vašem zařízení, takže s nimi nemůžete pracovat offline. Proto pro vás nemusejí být ideální v případě, že sídlíte v oblasti, kde je to s kvalitním připojením složitější. Ve velkých a středních městech se ale určitě nemusíte bát.
→ Tip: Přečtěte si o bezpečnosti v cloudu a poznejte spolehlivého poskytovatele.
Za využívání cloudových služeb se obvykle platí paušální měsíční (nebo někdy roční) poplatek, takže můžete využívání služeb kdykoliv přerušit nebo navýšit, aniž byste museli kupovat další hardware nebo software, který by vám mohl být časem k ničemu. To je výhoda pro firmy, které nemají dostatečný rozpočet na zřízení vlastního IT oddělení a serverovny nebo pro firmy, které se dynamicky rozrůstají a potřebují rychle navyšovat kapacity serverů. Výrazně snížíte náklady a z dlouhodobého hlediska ušetříte na jejich provozu a údržbě. Ke správě IT potřebujete tým pracovníků, kteří se o něj starají, ale v případě cloudu přechází tyto povinnosti na poskytovatele a vy teoreticky nemusíte zaměstnávat ani jednoho IT pracovníka, kterých je na trhu nedostatek.
Můžete se navíc ke svým datům dostat třeba z telefonu, když sedíte v autě. Tedy odkudkoliv, z čehokoliv a kdykoliv. Zvláště v souvislosti s trendem práce z domova nebo využíváním externistů je cloud neocenitelným pomocníkem. V Algotechu využíváme nástroje, které vám umožní přístup k datům z jakéhokoliv zařízení.
Jakkoliv s tím mnozí nesouhlasí, (ten správný) cloud je bezpečný. Poskytovatel cloudu, který vlastní datové centrum, má k dispozici armádu specialistů, jejichž úkolem je perfektní kybernetická bezpečnost. Úrovně zabezpečení, které tyto služby dosahují, byste pravděpodobně sami nikdy nedosáhli (aniž by to dávalo ekonomicky smysl). Reputace poskytovatele cloudu je na bezpečnosti postavená. Vaše data jsou navíc zálohovaná na více místech v několika kopiích, takže máte jistotu, že o ně nepřijdete.
V případě, že využíváte SaaS cloud k pronájmu aplikací, máte jistotu, že pracujete s jejich nejnovější verzí. To je také důležité z hlediska bezpečnosti i z hlediska praktičnosti. Na aktualizace nemusíte myslet, probíhají automaticky.
Výše jsme mluvili především o cloudu, který vám zřizuje poskytovatel, ale to neznamená, že si ho nemůžete zřídit sami. V tom případě si můžete pořídit privátní cloud, který budete provozovat a spravovat v rámci vaší společnosti. Tím budete mít větší kontrolu nad daty a bezpečností, což může být pro některé – zejména výrobní – firmy výhoda (alespoň ta psychologická). Privátní cloud si můžete zřídit sami, ale pak počítejte s vysokými náklady na hardware a dlouhodobou správu i zabezpečení cloudu.
Nebo si ho můžete fyzicky pronajmout u poskytovatele v datovém centru. Hardware tedy nebude váš, ale jinak budete mít nad správou cloudu plnou kontrolu.
Veřejný cloud je přístupný třetí stranou široké veřejnosti skrze internet. Tento typ cloudu je nejrozšířenější a řadí se mezi něj například známé služby jako Microsoft Azure, Amazon Web Services (AWS) nebo náš Algotech Cloud. Zákazníci platí pouze za služby, které opravdu využívají, což je skvělé pro menší firmy nebo společnosti s kolísavými požadavky na výpočetní kapacity.
Při používání veřejného cloudu vám odpadnou náklady na správu a pořízení hardwaru pro tzv. „on-premise“ řešení.
Hybridní cloud kombinuje prvky privátního a veřejného cloudu. Je vhodný pro organizace, které chtějí zachovat některá citlivá data a operace v privátním cloudu a zároveň využívat výhod veřejného cloudu pro jiné účely.
→ Tip: Podívejte se, co je tzv. muticloud a k čemu ho můžete využít.
SaaS je model, při kterém si pronajímáte přístup k aplikacím a jiným softwarům a přihlašujete se k nim přes internet. Nemusíte instalovat ani spravovat žádný software; pouze se přihlásíte do svého účtu a využíváte potřebnou službu. Neřešíte aktualizace, zabezpečení ani nákup licencí. Příkladem SaaS mohou být webové aplikace pro projektové řízení, e-mailové služby nebo kancelářské aplikace jako Microsoft 365.
PaaS poskytuje kompletní prostředí pro vývojáře. To zahrnuje nástroje pro vývoj, testování a nasazování aplikací bez nutnosti spravovat infrastrukturu. PaaS je ideální pro vývojáře, kteří chtějí rychle a snadno vytvářet aplikace bez složité konfigurace serverů.
IaaS poskytuje prostřednictvím internetu infrastrukturu, jako jsou virtuální servery, úložiště nebo sítě. Poskytovatel vám udělí přístup a vy máte plnou kontrolu nad operačním systémem a aplikacemi, které běží v cloudu. IaaS je vhodný pro organizace, které chtějí přenést své fyzické servery do cloudu a snížit náklady na hardware, ale nechtějí se vzdát kontroly nad správou.
Jde o tzv. cloud rendering. Pronajměte si dedikovaný GPU server, který běží v datovém centru a zvládne provádět náročné grafické a výpočetní operace. Je vhodný pro organizace, které zpracovávají velké objemy dat. Využijete ho v oblastech, jako je herní průmysl, zdravotnictví, média, výzkum a vývoj nebo třeba ve výrobě. Dedikovaný GPU server dokáže zajistit maximální grafický výkon – rychlé načítání i zachování kvality obrazu.
→ Tip: Přečtěte si více o GPUaaS a cloud renderingu.
Cloud provozujeme ve vlastním datovém centru v ČR a nabízíme všechny cloud modely i řešení na míru. S výběrem optimálního cloud modelu vám rádi poradíme. Ozvěte se nám, sjednejte si schůzku a vyleťte s námi až do cloudu.
Copyright © 2024 - Algotech a.s., all rights reserved
| Zpracování osobních údajů |
Všeobecné obchodní podmínky