Microsoft Excel je nepostradatelným programem v mnoha odvětvích, jako je účetnictví, marketing, zdravotnictví nebo třeba věda a výzkum. V dnešním článku vás provedeme krok za krokem procesem instalace a základního nastavení Excelu, abyste tento nástroj mohli začít hned maximálně využívat.
Potřebujete se vyznat ve velkém množství dat? Chcete data řadit, filtrovat, přidávat nebo vkládat do tabulek? Všechno zmíněné Excel zvládne, ale kromě těchto možností můžete v Excelu navíc využívat různé funkce nebo tvořit grafy a kontingenční tabulky. V tomto úvodním díle si ale představíme jen základy Excelu, takže se více o kontingenčních tabulkách dozvíte v pokračování.
Stažení a instalace aplikace Microsoft Excel závisí na tom, jaký operační systém používáte. Pojďme si představit dvě nejrozšířenější platformy, kterými jsou Windows a macOS.
Microsoft Excel si můžete nainstalovat i do svého mobilu.
Excel si můžete nastavit tak, aby co nejvíce vyhovoval vašim potřebám. Co si tedy nastavit jako první hned po otevření pracovního sešitu?
První věc, kterou po otevření Excelu uvidíte, je pracovní sešit. Můžete si tedy nejprve zvolit, jestli chcete pracovat s prázdným sešitem, nebo jestli použijete některou z předdefinovaných šablon. Těch se vám zobrazí jen pět, takže pokud si nevyberete z nich, klikněte na možnost Zobrazit další šablony.
Hned na úvodní stránce v záložce Domů v sekci nazvané Číslo si můžete nastavit, s jakými formáty dat a čísel chcete pracovat. Vyberte buňku nebo oblast buněk, klikněte na šipku, která vám nabídne výpis možných formátů čísel, a zvolte vhodný formát, například čas, měnu nebo text. Navíc můžete určit i formát dat, jako jsou procenta nebo desetinná místa. Tuto nabídku najdete přímo pod formáty čísel.
Pokud pracujete s rozsáhlými daty nebo chcete, aby byl vidět nadpis dané sekce, použijte možnost Ukotvit příčky pro zamčení řádků a sloupců. Jak na to? Označte první řádek své tabulky a zvolte možnost Ukotvit horní řádek v záložce Zobrazení v sekci nazvané Okno. Tím zajistíte, že nadpisy zůstanou viditelné i při skrolování.
Stejně tak postupujte u sloupců. Stačí vybrat odpovídající buňky a vybrat možnost Ukotvit první sloupec v záložce Zobrazení.
Pro filtrování a třídění svých dat v tabulce využijte možnost Formátovat jako tabulku. Bude se vám tak lépe pracovat s matematickými operacemi, jako je SUM pro součet, AVERAGE pro průměr nebo IF pro podmíněné výpočty. Možnost Formátovat jako tabulku najdete v záložce Domů v sekci pojmenované Styly – bude vás zajímat ikonka uprostřed. Klikněte na ni a vyberte si tabulku podle svých preferencí.
Svá data a listy můžete také chránit před nechtěnou změnou. V záložce Revize klikněte na Spravovat ochranu. Nastavení ochrany se vám zobrazí v pravé liště, kde si můžete zvolit i heslo.
Automatické ukládání je k dispozici, pokud je soubor uložený v Microsoft OneDrive nebo SharePoint v Microsoftu 365. Automatické ukládání si nastavíte v záložce Soubor, kde klikněte na Uložit jako. Vyberte svůj osobní, pracovní nebo školní účet OneDrive, zvolte svou podsložku a vyberte Uložit.
A to je z úvodního dílu vše. V příštím pokračování se seznámíte s nejdůležitějšími funkcemi a vzorci, podmíněným formátováním nebo se dozvíte, jak pracovat s daty a grafy. Do vydání další dílu si čas můžete zkrátit článkem, jak na Microsoft Outlook nebo PowerPoint.
Copyright © 2024 - Algotech a.s., all rights reserved
| Zpracování osobních údajů |
Všeobecné obchodní podmínky